
Księgowy to zawód o bardziej dużej odpowiedzialności
Księgowy jest jednym z najważniejszych pracowników w każdej firmie. Sukces i stabilność finansowa firmy często zależy od ich wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Idealny księgowy to prawdziwy skarb.
Kim jest księgowy i za co jest odpowiedzialny?
Księgowi pracują dziś albo na własny rachunek, w biurach rachunkowych, albo w strukturach firm i korporacji, odpowiadając m.in. za regulacje z urzędami skarbowymi, ZUS-em czy innymi urzędami. To właśnie księgowi wystawiają i akceptują faktury oraz kontaktują się z partnerami firmy w sprawach finansowych.
Cechy idealnego księgowego
Przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Dobry księgowy powinien mieć ukończone studia na dobrym uniwersytecie lub w dziedzinie ekonomii. Studia te dają gruntowną wiedzę z zakresu rachunkowości, audytu czy różnych rodzajów podatków, która jest uzupełniana i rozwijana w praktyce zawodowej. Dodatkowym atutem księgowego będzie znajomość programów księgowych, płynne posługiwanie się językiem angielskim (lub dodatkowo, w zależności od potrzeb danej firmy) oraz umiejętność korzystania z programów komputerowych do obsługi księgowej. Idealny księgowy jest na bieżąco ze wszystkimi regulacjami prawnymi w zakresie swojej działalności, jest zawsze zaangażowany w swoją pracę i otwarty na nowe wyzwania. Jak zauważa specjalista – jest to praca bardzo wymagająca, ale jednocześnie dająca wiele satysfakcji. Na księgowych spoczywa ogromna odpowiedzialność, a zawód ten wymaga również dużej odporności na stres. Trzeba być przygotowanym na niespodziewane sytuacje i umieć zarządzać swoim czasem. Nie trzeba dodawać, że oprócz tego wszystkiego, idealny księgowy musi być uczciwą i rzetelną osobą. Jeśli chodzi o prowadzenie księgowości i płacenie podatków, konieczne jest przestrzeganie najwyższych standardów i przejrzystość pracy. Jakie inne cechy są wymagane u księgowego? Z pewnością lojalność i zaangażowanie w sprawy firmy. Wskazana jest również wysoka kultura osobista i umiejętności interpersonalne – w końcu nie chodzi tylko o pracę z liczbami, ale również z wymagającym klientem czy np. inspektorem skarbowym. Oczywiście, jak w każdym zawodzie, tak i tutaj liczy się doświadczenie. Jako klienci jesteśmy bardziej skłonni zaufać komuś, kto przez wiele lat pracował jako księgowy w wymagającym środowisku.