
Jakie są zalety posadzki anhydrytowej?
Wylewka to warstwa, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni przed nałożeniem materiału wykończeniowego. Jest to mokra mieszanka zapraw lub płyt prefabrykowanych. Aby przygotować jastrych do wylania, wybieramy spośród kilku rodzajów – m.in. jastrychów cementowych, betonowych i anhydrytowych.
Posadzka cementowa
Jest to wylewka, która jest instalowana mechanicznie lub ręcznie. Ma półsuchą lub gęstą, plastyczną konsystencję. Jest bardziej uniwersalny niż anhydryt, ponieważ można go montować wewnątrz i na zewnątrz budynku, a także w trudnych pomieszczeniach – wilgotnych, mokrych lub suchych. Cement jest w tym przypadku popularnym materiałem, głównie ze względu na jego niską cenę. Taką wylewkę można przygotować samemu, ale przy braku większego doświadczenia i wiedzy w tym zakresie, zdecydowanie zaleca się zakup gotowego produktu od producenta. Jeśli chodzi o wydajność układania jastrychu, to wynosi ona około 200 m2 w ciągu jednego dnia.
Wylewka betonowa
Kruszywa, z których może być wykonany ten jastrych to piasek, żwir i tłuczeń. Podkład taki jest alternatywą dla jastrychu cementowego, gdy potrzebujemy, aby warstwa była grubsza i bardziej nośna. Niewątpliwą zaletą tego produktu jest jego trwałość, jest odporny na wszelkie uszkodzenia i znacznie mniej podatny na ścieranie. Zaletą jest również bardzo dobra przewodność cieplna, co jest ważne dla osób rozważających zastosowanie ogrzewania podłogowego. W połączeniu z faktem, że nie wchłania wody, widać, jak idealnie nadaje się na podłogę, na przykład w łazience.
Jastrych anhydrytowy – posadzki samopoziomujące
Jest to produkt o płynnej konsystencji. Jednolitość podkładu i perfekcyjne wykończenie nadają właściwości samopoziomujące. Niestety, wylewka ta nie może być stosowana na zewnątrz, co wyklucza ją przy dekorowaniu powierzchni przed domem, na balkonach czy tarasach. Jednakże jastrych może być stosowany zarówno na bardziej tradycyjnej podstawie, jak i na ciepłej podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie, ponieważ zespół będzie mógł z niego korzystać bardzo szybko. Równie szybko wysycha podkład.
Oprócz tego istnieją wylewki bitumiczne przeznaczone przede wszystkim do zastosowań przemysłowych – wytrzymują one bardzo duże obciążenia i mają właściwości termoplastyczne.
Sposób układania podłóg w domu
Wylewki można również podzielić ze względu na sposób układania warstwy wyrównawczej na powierzchni. Istnieją jastrychy zespolone z podłożem, jastrychy na warstwie poślizgowej, a także jastrychy pływające, czyli układane na warstwie izolacji cieplnej i akustycznej, stosowane głównie przy montażu systemów ogrzewania podłogowego.
Niezależnie od tego, która wylewka najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, nie zapomnij skorzystać z pomocy doświadczonego zespołu, który profesjonalnie zajmie się procesem wykonywania posadzek.