
Drewno kominkowe powinno być sezonowane
Wybór drewna do kominka nie jest łatwą decyzją, podobnie jak nie był nią przez wiele lat. Dawniej brało się tylko to drewno, które było akurat dostępne, a następnie suszyło się je przez rok. Kiedy paliwo wyschło, było gotowe do użycia. Obecnie nabywcy mogą wybierać pomiędzy różnymi rodzajami drewna w specjalnym brykiecie kominkowym. Która opcja jest najkorzystniejsza?
Kominek zawsze kojarzy się z powoli żarzącymi się polanami i aromatem dymu unoszącym się w powietrzu. W dzisiejszych czasach drewno jest tylko jedną z kilku dostępnych opcji. Jest kompatybilny z paliwami alternatywnymi, takimi jak pelety czy brykiety kominkowe. Są one nie tylko tak dobre jak drewno opałowe, ale również wygodniejsze w użyciu i łatwiejsze do przechowywania. Wszystko to dzięki praktycznemu kształtowi brykietu oraz jego opakowaniu, które chroni materiał przed wilgocią. Nie wymaga również dodatkowego suszenia przed użyciem, czyli sezonowania drewna.
Nie oznacza to jednak, że drewno jest gorszym rozwiązaniem, każdy rodzaj paliwa ma swoje zalety. Musisz je tylko rozpoznać i dostosować do swoich potrzeb.
Drewno, tj. tradycyjne paliwo kominkowe
W przypadku drewna opałowego, jakość spalania zależy głównie od rodzaju drzewa, z którego zostało pozyskane. Im wyższa jest wartość kaloryczna (wartość energetyczna), tym dłużej pali się paliwo i tym więcej ciepła wytwarza. Drzewa wymienione poniżej są najlepszym paliwem – palą się długo, stabilnie i cicho. Jeśli to możliwe, warto wybierać pomiędzy dębem, grabem, bukiem i brzozą, gdyż mają one najwyższą wartość energetyczną, czyli wykazują wysoką wartość kaloryczną drewna. Należy również utrzymywać je w stanie suchym. Optymalny zakres wilgotności dla drewna opałowego wynosi od 10 do 20%. Taki poziom suchości sprawia, że jest on najbardziej wydajnym paliwem, spala się bardzo czysto i nie dymi nadmiernie. Drewno o takich parametrach można kupić gotowe i odpowiednio pocięte w składzie opału.
Niestety, kształt przygotowanych polan powoduje, że składowanie drewna opałowego zajmuje dużo miejsca. Ponadto należy je chronić przed deszczem i śniegiem, ponieważ mokre drewno traci swoją wartość energetyczną.
Palenie brykietem w kominku – praktyczna alternatywa
Brykiety kominkowe to nic innego jak przetworzone drewno opałowe – poddane specjalnej obróbce z wykorzystaniem temperatury i wysokiego ciśnienia. Jest to w 100% ekologiczna alternatywa dla drewna. Dzięki prasowaniu brykiet osiąga wysoką gęstość, co przekłada się na wysoką wydajność grzewczą. Oznacza to, że pali się długo i wytwarza dużo ciepła. Oprócz dobrej energii, brykiet kominowy charakteryzuje się również regularnością kształtu podczas produkcji. Pozwala to na szczelne ułożenie opału, dzięki czemu w kominie można umieścić dużą ilość paliwa. Zaleta jest oczywista: raz załadowany kominek może palić się przez wiele godzin bez konieczności ponownego rozpalania.
Regularny kształt ułatwia również przechowywanie większych ilości paliwa. Nie ma również potrzeby magazynowania dużych zapasów brykietów kominowych, gdyż są one zawsze gotowe do użycia. Koniec z sezonowym paliwem na kolejny sezon.
Uwaga – dobry ekologiczny brykiet kominkowy produkowany jest zazwyczaj z drzew liściastych. Należy unikać tanich, niecertyfikowanych produktów wykonanych z odpadów drewnianych niewiadomego pochodzenia lub np. lakierowanych i klejonych płyt wiórowych. Dobry brykiet naturalny to paliwo przyjazne dla środowiska, które ponadto nie pozostawia w kominku prawie żadnego popiołu ani zanieczyszczeń.
Które paliwo jest najbardziej opłacalne?
Nie wszystkie rodzaje pieców nadają się do spalania peletów, a węgiel kominkowy nie jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na ryzyko zatrucia tlenkiem węgla i wysoką temperaturę w kominie. Wybór paliwa do kominka jest więc ograniczony do wyboru pomiędzy brykietem a drewnem. Oba rozwiązania są przyjazne dla środowiska. Brykiet jest kaloryczny i łatwiejszy w użyciu. Ceny za wysokiej jakości, gotowe do użycia drewno są zbliżone do cen brykietów. Drewno można pozyskać po znacznie niższej cenie, na przykład z lokalnego nadleśnictwa, ale jest to surowiec, który musi być najpierw ścięty, a następnie przez dłuższy czas suszony.
W tej kwestii nie ma złych decyzji, każdy powinien wybrać taki rodzaj paliwa, który odpowiada jego potrzebom. Ogólnie rzecz biorąc, drewno kominkowe jest bardziej klimatyczne i bywa nieco tańsze, natomiast brykiet kominkowy to dobry wybór dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na komforcie.