
Czy wiesz jak działa fotowoltaika?
Inwestowanie w panele fotowoltaiczne ma wiele zalet. I nie mówimy tu tylko o aspektach środowiskowych, o których coraz częściej się mówi, ale także o ogromnych oszczędnościach finansowych, które pojawiają się z czasem. Pełna niezależność energetyczna to bardzo atrakcyjna opcja, która z pewnością wyda się kusząca dla wielu nabywców domów jednorodzinnych. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie: jak ten system fotowoltaiczny faktycznie działa?
Jak to działa?
Choć sama nazwa może wskazywać, że mamy do czynienia z bardzo zaawansowaną technologią, okazuje się, że zasada działania jest bardzo prosta. Co to dokładnie jest? Krótko mówiąc, instalacja fotowoltaiczna do prawidłowego działania potrzebuje światła, a właściwie naturalnego wektora oddziaływań elektrycznych, czyli fotonu. To właśnie ta cząstka, niewidoczna gołym okiem, wprawia elektrony w ruch, tworząc napięcie. Wytworzony w ten sposób prąd stały jest przesyłany z ogniw bezpośrednio do falownika.
Tutaj jest on zamieniany na prąd zmienny – taki sam jak w każdym gniazdku elektrycznym. W ten sposób samodzielnie wygenerowana energia może być wykorzystana do zasilania wszystkich urządzeń domowych. W skład systemu fotowoltaicznego wchodzi również zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, które chroni cały system np. przed porażeniem prądem. Co jeszcze muszę o nim wiedzieć?
Jak wygląda montaż?
Panele fotowoltaiczne instalowane są głównie na dachach budynków, ponieważ gwarantuje to optymalną wydajność pracy. Z praktycznego punktu widzenia należy zadbać o to, aby montaż systemu odbywał się równocześnie z pracami dekarskimi lub tuż po ich zakończeniu. Co się jednak stanie, gdy dach już istnieje lub gdy kupimy dom na rynku wtórnym? Czy montaż paneli powinien wiązać się z koniecznością demontażu pokrycia dachowego? Okazuje się, że wcale nie. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne są projektowane jako rozwiązania systemowe.
Oznacza to, że producenci zadbali o akcesoria montażowe, w tym przede wszystkim o specjalnie zaprojektowane uchwyty, które odpowiadają za stabilność konstrukcji. Dobrze przemyślany system montażu jest najlepszą gwarancją sprawnej i bezinwazyjnej pracy. Jak zauważają specjaliści, jeśli mamy taką możliwość, panele powinny być montowane na części dachu nachylonej w kierunku południowym. Dlaczego należy to zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta. To właśnie tam dostęp do światła słonecznego w ciągu dnia jest najdłuższy.