
Soczewki kontaktowe można dziś dopasować do niemal każdej wady wzroku
Osoby z bardzo głębokimi wadami wzroku mają też zazwyczaj problem z doborem okularów, które nie będą negatywnie wpływać na ich wygląd. Soczewki o dużej mocy są niestety bardzo grube i ciężkie, dlatego ludzie z natury niechętnie noszą takie okulary.
Wybór okularów, które nie tylko poprawią widzenie, ale też ozdobią twarz w przypadku poważnych wad wzroku, nie jest łatwy. Waga okularów o dużej mocy sprawia, że noszenie ich jest niewygodne, a ich grubość psuje efekt estetyczny. Soczewki okularów krótkowzrocznych sprawiają, że ich oczy wydają się małe, natomiast soczewki pozytywne nienaturalnie powiększają oczy i podkreślają niedoskonałości skóry wokół nich.
Okulary indeksowane – co to jest
Jednym z rozwiązań są soczewki indeksowane, znane również jako soczewki o wysokim indeksie lub soczewki cieniowane. Tego typu soczewki okularowe wykonane są z niekonwencjonalnego materiału optycznego. Ze względu na wyższy współczynnik załamania światła, soczewki indeksowane są znacznie cieńsze, a przez to lżejsze i bardziej stylowe.
Główną wadą okularów o wysokim indeksie jest ich cena. To z kolei różni się w zależności od wybranego stopnia rozrzedzenia (im wyższy indeks, tym cieńsza soczewka i … tym wyższa cena) i może przekroczyć nawet 1000 zł. Niestety, w przypadku soczewek indeksowanych wymagane są również oprawy pełnokomorowe. Pomogą one zapobiec pęknięciu soczewki, ponieważ cienkie soczewki są bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.
Zamiast indeksu – kontakty
Ze względu na wysoką cenę i duże ryzyko uszkodzenia szkieł indeksowanych, coraz częściej jako alternatywę stosuje się soczewki kontaktowe. Takie rozwiązanie automatycznie eliminuje problem wyglądu, ponieważ twarz jest wtedy wolna nie tylko od widocznych szkieł, ale także od oprawek, które nie zawsze są wygodne.
Ze względu na takie kryteria jak koszt, wygląd i wygoda, soczewki indeksowe ustępują miejsca soczewkom kontaktowym, które można obecnie dopasować do niemal każdej wady wzroku.